|
  بخش ترافیک بخش روشناییمفاهیم
مفاهیم روشنایی
روشنایی معابر
روش طراحی روشنایی معابر
لامپهای LED بهترین منبع روشنایی و کاهش مصرف برق
تولید برق ارزان قیمت از خورشید
انرژی خورشیدی یکی از پاک ترین انرژی های نو
مزیت های چراغ راهنمایی ال ای دی LED
تولید انرژی الکتریکی
انرژی خورشیدی
تولید انرژی از خورشید
LED چیست ؟

اصطلاحات

سولار - خورشیدی

روشنایی

تاریخچه چراغ های راهنمایی و رانندگی

تاریخچه علائم راهنمایی و رانندگی

بررسی مشخصات فنی یک نمونه چراغ خیابانیLED


» مقالات » مفاهیم » روشنایی معابر
 روشنایی معابر 

روشنایی معابر :
سیستم تامین روشنایی معابر نه تنها باید از نظر خصوصیات فنی کفایت داشته باشد ، بلکه از جنبه های ایمنی ، ارگونومی ، بهداشتی ، روانشناسی و هنری نیازهای استفاده کنندگان را برآورده نماید.

روشنایی مطلوب معابر باید دارای خصوصیات زیر باشد :
• متوسط شدت روشنایی معبر با حدود توصیه استاندارد مطابقت نماید.
• طیف نور باید متناسب با محل مورد طراحی باشد ، بطوری که رنگ دهی لازم را دارا باشد.
• یکنواختی روشنایی در حداکثر ممکن رعایت شود و سایه روشن محسوس ایجاد ننماید.
• منابع روشنایی در زاویه دید عابرین یا راکبین قرار نگیرد.
• منحنی توزیع نور چراغ متناسب با محل مورد استفاده باشد.
• جنبه های ارگونومی و هنری در طراحی رعایت شده باشد. 


ارتفاع نصب چراغ :
ارتفاع نصب چراغ در معابر شهری و حتی بین شهری اهمیت زیادی دارد. هرچه ارتفاع نصب بالاتر باشد ، خصوصا در بزرگراهها و آزاد راهها ، راحتی رانندگان و سرنشینان خودروها بیشتر تامین می شود. از سوی دیگر طبق قانون عکس مجذور فاصله ، رعایت نکته مذکور نیازمند بکارگیری منابع با توان نوری بالاتر و مصرف انرژی بیشتر است. پیشرفت فناوری تا حدودی این مشکل را بر طرف کرده است زیرا امروزه استفاده از چراغ های با لامپ سدیمی400 تا 1000 وات معمول شده و جنبه های راحتی استفاده کنندگان و ارتقاء سطح ایمنی در اولویت قرار گرفته است. در تقسیم بندی فعلی بر مبنای توان نوری منابع محدود مناسبی برای ارتفاع نصب چراغ توسط انجمن مهندسین روشنایی آمریکا معرفی شده است که در ادامه مبحث خواهد آمد. 


منحنی قطبی چراغ های معابر :
شکل منحنی قطبی تابش نور توسط چراغ و نحوه نصب آن از نظر تامین راحتی استفاده کنندگان نیر حائز اهمیت است. منحنی قطبی قائم توزیع نور چراغ هایی که روشنایی را در سطح وسیع تامین می کنند ، باید بین زاویه صفر (زیر چراغ) و 75 درجه حداکثر میزان خود باشد و در زوایای بالاتر حداقل تابش را داشته باشند. این ویژگی هم از نظر کنترل خیرگی ناشی از نور و هم از نظر بهره نوری سیستم روشنایی مهم است. سازندگان باید مشخصات فنی چراغ های تولیدی خود را از نظر بهره روشنایی در جلو و پشت چراغ و منحنی های ایزوکاندل و ایزولوکس را در نیم صفحه عمودی و افقی ارائه نماید. در غیر این صورت کار طراحی مشکل است و اغلب دارای خطا خواهد بود.
منحنی قطبی افقی نور در زیر چراغ های مخصوص معابر اغلب دارای شکل متقارن بوده و بر اساس تقسیم بندی ویژه ای در معابر بکار گرفته می شوند. در صورتی که تقارن دارای نقص باشد ، لازم است که در هر پایه چراغ از تعداد چراغ مکمل زوج ، یا چهارتایی استفاده شود. استفاده از چراغ های با تابش محدود شده برای جلوگیری از پخش نور به اطراف معابر که ممکن است سبب آزار ساکنین مجاور گردد ، در محدوده های مسکونی ضرورت دارد. شکل 1 گروههای اصلی تقسیم بندی چراغ های جاده ای بر حسب منحنی قطبی پخش نور را نشان می دهد. در این تقسیم بندی چراغ ها به پنج گروه تقسیم شده اند که در جدول زیر نشان داده شده اند :
گروه چراغ مشخصات منحنی قطبی افقی توزیع نور
1 )  منحنی باریک ، توزیع متقارن ، تمرکز دانسیته نور در خط زیر چراغ
2 ) منحنی وسیعتر از گروه 1 ، بیشترین دانسیته نور در زوایای بین 10 تا 20 درجه نسبت به خط نزدیک به پای تیر
3 ) منحنی وسیع ، بیشترین دانسیته توزیع نور در زوایای بین 25 تا 35 درجه از خط پای تیر
4 ) منحنی توزیع وسیع
5 ) توزیع متقارن و دایره ای شکل


در گذشته برای تامین روشنایی معابر از چراغهای موسوم به لاک پشتی استفاده می شد ، اما امروزه ، چراغهای مخصوص معابر با تنوع وسیعی توسط سازندگان به بازار عرضه شده اند و برای هر نوع کاربرد امکان انتخاب برای طراح وجود دارد. شکل زیر نمونه هایی از این چراغها را نشان می دهد.
یکی دیگر از مبانی مهم در طراحی روشنایی معابر ، استفاده صحیح از چراغها با طیف نور متفاوت است. استفاده از چراغهای با لامپ التهابی یا هالوژنه اگرچه رنگ دهی بالایی دارند ، اما بعلت پایین بودن ضریب بهره نوری لامپ و کوتاه بودن طول عمر ، مدتها است که در روشنایی معابر مورد استفاده نسیتند. چراغهای فلورسنت حتی نوع فشرده آن به علت محدود بودن توان نوری در روشنایی معابر مورد استفاده قرار نمی گیرد. چراغهای جیوه ایی یا متال هالید برای خیابانها و کوچه ها مخصوصا مناطق تجاری مناسب هستند زیرا رنگ دهی قابل قبولی دارند. چراغهای با لامپ سدیمی نارنجی که دارای ضریب بهره وری بالایی هستند ، برای معابر اصلی و بزرگراهها و آزاد راهها خصوصاً بخاطر مه شکن بودن طیف نور آنها مناسب هستند. 


معیار ارتفاع نصب چراغ :
ارتفاع نصب چراغ در تعیین ضریب بهره روشنایی ، شدت روشنایی در زیر چراغ و فاصله چراغها از یکدیگر نقش تعیین کننده دارد ، هرچه توان نوری چراغهایی که روی یک تیر نصب می شوند ، بیشتر باشد ، طبعاً دانسیته نور در زیر آن بصورت مخروطی بیشتر خواهد بود و چراغ مذکور می تواند در ارتفاع بالاتر ، محدوه وسعیتری را در زیر خود با حفظ شدت مناسب روشن نماید. بدیهی است که شکل منحنی قطب توزیع نور چراغ در محورهای افقی و عمودی نیز در این نگرش باید مد نظر قرار گیرد. لذا طراح ، باید در تعیین ارتفاع نصب چراغ دقت نظر کافی داشته باشد. قبلا نیز عنوان گردید که در طراحی روشنایی معابر ، با توجه به شیوه چیدمان چراغها ، منحنی قطبی افقی و عمودی آنها نیز باید دارای تقارن در دو سمت خود نسبت به طول معبر بوده و در محور افقی عرض معبر نیز با نیاز عرض معبر تناسب داشته باشد. مقایسه شکل منحی قطبی افقی در چراغهای گروههای 2 و 3 و 4 این تفاوت را بخوبی نشان می دهد. لذا هرچه عرض معبر وسیعتر باشد یا باید از چراغ گروه بالاتر استفاده شود ، یا اینکه ارتفاع نصب چراغ بالاتر در نظر گرفته شود. که گزینه دوم مستلزم افزایش توان نوری چراغ است. همچنین در منحنی قطبی عمودی دانسیته نور باید متناسب با عرض معبر به گونه ای باشد که با انتشار غیر ضروری نور به سایر زوایای عمودی ، آزار استفاده کنندگان و مجاورین معبر را فراهم نکند. چراغهایی که در طول معبر دارای منحنی قطبی خیلی بلند باشند نیز به دلیل امکان قرار گرفتن منبع در دید مستقیم راکبین وسایل نقلیه ، مخصوصاً در معابر طولانی همچون بزرگراهها ، مناسب نیستند. 


منبع :
http://hadi-haddad-khouzani-bargh.blogsky.com/1388/08/14/post-65/

 

طراحی سایت و پورتال، هاست و سرور اختصاصی - رادکام

 دریافت لیست قیمت

لیست قیمت

 دریافت لیست قیمت محصولات

 


 محصولات شرکت آلتون رای

محصولات ال ای دی LED

چراغ راهنمایی خورشیدی LED

چراغ راهنمایی خورشیدی

چراغ روشنایی خورشیدی LED  با صفحات سولار

چراغ LED سولار

پروژکتور رنگی LED ال ای دی

پروژکتور LED سولار

تجهیزات روشنایی LED  شرکت مهندسی آلتون رای

تجهیزات روشنایی LED

چراغ دکل LED led الایدی

چراغ دکل LED  سولار

چراغ راهنمایی و رانندگی LED ال ای دی

تجهیزات ترافیکی  LED

چراغ روشنایی ال ای دی طرح درسا

چراغ LED سقفی   توکار

پروژکتور ال ای دی 50 وات  LED

پروژکتورال ای دی 50 وات

شمارنده معکوس ترافیکی LED ال ای دی

شمارنده ترافیکی    LED 

چراغ راهنمایی سولار LED ال ای دی

چراغ چشمک زن خورشیدی


 ابزار
تماس با ما
مشتریان
تبادل لینک
نسخه چاپی
نقشه سایت
آمار بازدیدکنندگان
ارسال به دوستان
انتقادات و پیشنهادات انتقادات و پیشنهادات
افزودن به آدرس های برگزیده

Monitor link