|
  بخش ترافیک بخش روشناییمفاهیم

اصطلاحات
فتوولتاییک Photovoltaics - سامانه تولید انرژی برق از خورشید
انواع مدلهای لامپ
نور چیست ؟
لامپ ال ای د یLED LAMP
خورشید منبع بی‌پایان انرژی پاک

سولار - خورشیدی

روشنایی

تاریخچه چراغ های راهنمایی و رانندگی

تاریخچه علائم راهنمایی و رانندگی

بررسی مشخصات فنی یک نمونه چراغ خیابانیLED


» مقالات » اصطلاحات » فتوولتاییک Photovoltaics - سامانه تولید انرژی برق از خورشید
 فتوولتاییک Photovoltaics - سامانه تولید انرژی برق از خورشید 


فتوولتاییک
فتوولتاییک(به انگلیسی: Photovoltaics) یا به اختصار PV به یکی از انواع سامانه‌های تولید برق از انرژی خورشیدی می‌پردازد. در این روش با بکارگیری سلول های خورشیدی، تولید مستقیم الکتریسیته از تابش خورشید امکان پذیر می‌شود. سلول های خورشیدی از نوع نیمه رسانا می‌باشند که از سیلیسیوم یعنی دومین عنصر فراوان پوسته زمین ساخته می‌شوند. وقتی نور خورشید به یک سلول فتوولتاییک می‌تابد، بین دو الکترود منفی و مثبت اختلاف پتانسیل بروز کرده و این امر موجب جاری شدن جریان بین آنها می‌گردد. می توان فتوولتایک را در دسته فناوری های انرژی های تجدید پذیر (نوشو) قرار داد.انرژی خورشیدی
مقدار انرژی تابشی خورشید بر روی کره زمین ۶۰۰۰ برابر کل مصرف انرژی‌های سالیانه بر روی زمین است که این مطلب نشان دهنده اهمیت توجه به این منبع در تامین نیازهای روزمره بشر است. اگر تا به حال انرژی خورشیدی رقیبی جدی برای سوخت‌های فسیلی محسوب نمی‌شده است، به دلیل پایین بودن تاریخی قیمت سوخت های فسیلی بوده است. اگر چه هنوز هم فناوری استفاده از انرژی خورشیدی به بلوغ خود نرسیده است، اما رسیدن به این تکامل نزدیک است. بسیاری از کشورهای جهان در تلاشند تا با جایگزینی انرژی خورشیدی در تولید حرارت و الکتریسیته حداکثر استفاده از این منبع انرژی را به دست آورده و زیان‌های ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی را کاهش دهند.
تاریخچه فتوولتاییک
عبارت فتوولتاییک "Photovoltaic" تـرکـیـبی از کلمه یونانـی "Photos" به معـنی نـور با "Volt" به معنای تولید الکتریسیته از نور است. کشف پدیده فتوولتاییک به فیزیکدان فرانسوی Edmond Becquerel نسبت داده می‌شود که در سال ۱۸۳۹ با چاپ مقاله‌ای (Becquerel , ۱۸۳۹) تجربیات خود را با باتری‌تر (Wet Cell) ارائه نمود. او مشاهده نمود که ولتاژ باتری وقتی که صفحات نقره‌ای آن تحت تابش نور خورشید قرار می‌گیرند، افزایش می‌یابد.
اما اولین گزارش از پدیده PV در یک ماده جامد در سال ۱۸۷۷ بود وقتیکه دو دانشمند کمبریج R.E. Day و W.G.Adams در مقاله‌ای به انجمن سلطنتی تغییراتی که در خواص الکتریکی سلنیوم وقتی که تحت تابش نور قرار می‌گیرد را، توضیح دادند ( Adams and Day , ۱۸۷۷ ).
در سـال ۱۸۸۳ Charles Edgar Fritts که یک مهندس برق اهل نیویورک بود، یک سلول خـورشـیدی سلنیومی ساخت که از برخـی جهات شـبـیه به سـلـولـهای خورشـیـدی سیلیکونی امروزی بود. این ســلـول از یک ویـفـر نازک سـلنیوم تشـکیـل شده بـود که با یک تـوری از سـیـمـهـای خیـلی نازک طـلا و یک ورق حفاظـتی از شـیشه پوشانده شده بود. اما سـلول سـاخت او خـیلی کم بازده بود. بازده یک سـلول خورشیدی عبارت از درصدی از انرژی خورشیدی تابیده به سطح آن می‌باشد که به انرژی الکتریکی تبدیل شده باشد. کمتر از ٪۱ انرژی خورشیدی تابیده شده به سطح این سلول ابتدایی به الکتریسیته تبدیل می‌شد. با وجود این، سلول‌های سلنیومی سرانجام در نورسنج‌های عکاسی به طور وسیعی بکار گرفته شد. 


سلول های خورشیدی (فتوولتاییک)

یک سلول خورشیدی


عنصر اصلی فناوری فتوولتاییک، سلول خورشیدی است. سلول‌های فتوولتاییک (PV) که عموم آن را با نام سلول‌های خورشیدی می‌شناسند، از مواد نیمه رسانای حالت جامد تشکیل شده‌اند. سیلیکون، عمومی ترین ماده نیمه رسانا است که به واسطهٔ فراوانی آن در سلول‌های PV مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر چه سلیکون عنصر فراوانی است و درصد زیادی از پوسته زمین را تشکیل می‌دهد، ولی سلول‌های سیلیکونی به خاطر فرآیند ساخت و خالص سازی سیلیکون، قیمت بالایی دارند .

فناوری‌های مختلف سلول‌های خورشیدی
سیستم‌های فتوولتاییک که در حال حاضر به صورت صنعتی تولید می‌شوند، از نظر فناوری به دو دسته کلی سیلیکون کریستالی به عنوان فناوری نسل اول و فیلم-نازک به عنوان فناوری نسل دوم دسته‌بندی می‌گردد. سلول‌های سیلیکون کریستالی به انواع مونوکریستالی، پلی‌کریستالی و کریستال نواری تقسیم می‌گردد. فناوری‌های کلیدی و مهم فیلم-نازک را نیز می‌توان شامل a-Si، CIS و CIGS و CdTe دانست. نسل سوم سلول‌های فتوولتاییک نیز که بیشتر در سطح آزمایشگاهی تولید می‌شوند و مراکز پژوهشی در حال توسعه آن‌ها می‌باشند، به سلول‌هایی اطلاق می‌شود که توانایی عبور از حد Shockley-Queisser را دارند یعنی دارای بازده نامی بالاتر از ۳۲٪ می‌باشند. از انواع این سلول‌ها می‌توان به نانوسازه‌های سیلیکونی، مبدل‌های Up/Down ، سلول‌هایHot Carrier و سلول‌های ترموالکتریک یا Hot Lattice اشاره کرد. 


تولید سلول های خورشیدی در جهان
بازار جهانی تولید سلول های PV با رشد چشمگیری در حال پیشرفت است. این رشد از سال ۲۰۰۳ در حدود ۵۰٪ در سال بوده است. در سال ۲۰۰۶ ظرفیت تولید سلول های فتوولتاییک در سطح جهان به ۲،۵۲۰ مگاوات رسید. در این سال سهم سلول های فتووولتاییک کریستالی بیش از ۹۰٪ و سهم سلول های PV فیلم-نازک در حدود ۸٪ بوده است. با توجه به رشد سریعتر تولید سلول های PV فیلم-نازک (سالامه در حدود ۸۰٪) پیش بینی می‌گردد تا سال ۲۰۱۰ رقم سهم این سلول ها به ۲۵٪ تا ۳۰٪ برسد.
رقم تولید سلول های فتوولتاییک در سال ۲۰۰۷ به بیش از ۳٫۴ گیگاوات رسیده است. در این بین شرکت های ژاپنی که با روند رو به کاهش سهم خود از تولید سلول های فتوولتاییک در جهان مواجه هستند، در حدود ۲۶٪ بازار را در اختیار داشته اند. شرکت های چینی ولی با رشد خیره کننده از سهم ۲۰٪ در سال ۲۰۰۶ به ۳۵٪ در سال ۲۰۰۷ دست یافته اند.
نصب سلول های خورشیدی در جهان
ظرفیت نصب شده فتوولتاییک در سال ۲۰۰۷ در جهان به رکورد بیش از ۲٫۸26 مگاوات رسیده است. در این بین، کشور آلمان با در دست داشتن ۴۷٪ ظرفیت نصب شده جهان به ۱٫۳۲۸ مگاوات رسیده است. پس از آلمان، اسپانیا با رشد خیره کننده ۴۸۰ درصدی و در دست داشتن ۲۳٪ از ظرفیت جهان به رقم ۶۴۰ مگاوات رسیده است. پس از این دو کشور، ژاپن با ۲۳۰ مگاوات و آمریکا با ۲۲۰ مگاوات و در دست داشتن حدود ۸٪ بازار جهانی در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

منابع
1. http://www.solarbuzz.com/Marketbuzz2008-intro.htm
2. http://www.iea-pvps.org/products/download/rep_ar06.pdf
3.از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد 

طراحی سایت و پورتال، هاست و سرور اختصاصی - رادکام

 دریافت لیست قیمت

لیست قیمت

 دریافت لیست قیمت محصولات

 


 محصولات شرکت آلتون رای

محصولات ال ای دی LED

چراغ راهنمایی خورشیدی LED

چراغ راهنمایی خورشیدی

چراغ روشنایی خورشیدی LED  با صفحات سولار

چراغ LED سولار

پروژکتور رنگی LED ال ای دی

پروژکتور LED سولار

تجهیزات روشنایی LED  شرکت مهندسی آلتون رای

تجهیزات روشنایی LED

چراغ دکل LED led الایدی

چراغ دکل LED  سولار

چراغ راهنمایی و رانندگی LED ال ای دی

تجهیزات ترافیکی  LED

چراغ روشنایی ال ای دی طرح درسا

چراغ LED سقفی   توکار

پروژکتور ال ای دی 50 وات  LED

پروژکتورال ای دی 50 وات

شمارنده معکوس ترافیکی LED ال ای دی

شمارنده ترافیکی    LED 

چراغ راهنمایی سولار LED ال ای دی

چراغ چشمک زن خورشیدی


 ابزار
تماس با ما
مشتریان
تبادل لینک
نسخه چاپی
نقشه سایت
آمار بازدیدکنندگان
ارسال به دوستان
انتقادات و پیشنهادات انتقادات و پیشنهادات
افزودن به آدرس های برگزیده

Monitor link